kaşmir,kurutemizleme,yıkama,ütü
Dekorasyon Mimarlık Tasarım
Yazı Detayı
08 Haziran 2021 - Salı 14:22
 
MADE İN TÜRKİYE
Murat VARÇIN
 
 

Domatesi görünce iç geçirdim bir anda Nerden nereye? Lise öğrencisi olduğum yıllarda okuldan eve geldiğim zaman bir sonraki üretim sezonu için tohumluk çıkartmak için çalışan aileme yardım ederdim.

                   

   Domatesi bıçakla kesip, içindeki tohumları başparmağımla loblardan dışarı süzgecin içine akıtırdım. Bazen elime tohumları alıp merakla inceler, ne giz var sende? Kafamda birçok soru işaretleriyle tohumların yıkanma ve kurutulma sürecine dalar giderdim. Yıllar geçti,nasip oldu, ziraat mühendisi öğrencisi oldum. Mesleğimin tabanından milattan öncesinden geliyordum alaylı mühendis olmama rağmengenetik ve ıslah derslerimizde kafamda biriktirdiğim sorulara bir bir cevap almaya başladım. Mezun olunca da,benim gibi soru işaretleri biriktirenlere yardımcı olmak için tarım sektöründe çalışmaya başladım. Geçen zaman içinde ise her şey çok değişmişti. Tohumculuk gelişmiş, F1 yani hibrit çeşitler geliştirilmiş, geleneksel elden tohum alma dönemi bitmişti. 1990’lı yıllardan itibaren sebze ıslahı tarla bitkileri ıslahı tohum üretimi doku kültürü uygulamaları ar-ge nitelikli firmalar kurulmaya başladı.Tohum sektörünün ağzımıza pelesenk olmuş Yahudi firmalar hakimiyeti sürerken toplum mühendislerinin bizi soktukları kabul edilmiş çaresizlik buhranından kurtulmamız gerekiyordu. May tohum, Yüksel tohum veAgrotekgibi yerli firmalarımız kurulmuş sebze tohum üretimi ıslahına başlamışlardır. Yüksel tohum binlerce dönüm seralarda yüzlerce mühendis ile milli gururumuz oldular. 2017 yılında 1 doktora 6 yüksek lisans 35 lisans 7 tekniker personel ile araştırma geliştirme merkezi kuran yüksel tohum çıtasını yükseltip tübitak-teydep-1511 den 47 proje üretmiştir. Bu çalışma ürünleri Türk tohumlarını Pakistan, İspanya, Polonya, Meksika, Şili,Hollanda, Fas, Çin gibi ülkelerden başka75 ülkeye tohum ihraç ederekülke ekonomimize büyük katkıda bulunmaya devam etmektedir.

 

 

 Dedim ya!Nereden?Nereye?Dünya tohumculuk sektörü sadece malum ülkelerin değil artık bizimde imzamız var. Dışa bağımlılığımız kalmadığı gibi sağlıklı tohumdan üretilmiş sağlıklı besleyici sebze ve meyveleri tüketme hakkına da sahibiz.

 

Milli itibar ve stratejik ülke vasfımızı tohumculuk sektöründe temsil eden türk tohum firmalarımıza teşekkür ederim.Gururlarımıza sahip çıkalım onlarda ülkemizi hak ettiği yere daha hızlı getirirler. Bol bereketli günler ülkemin olsun….Saygılarımla.

 
Etiketler: MADE, İN, TÜRKİYE, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı