kaşmir,kurutemizleme,yıkama,ütü
Dekorasyon Mimarlık Tasarım
Yazı Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 09:56
 
İyi bayramlar diliyorum.
DİŞ HEKİMİ Nuray AYTEKİN
n.aytekin28@gmail.com
 
 

Mana itibarıyla çok önemli bir bayram Kurban Bayramı. İslam dininin, tabii ki zekattan sonra, sosyal dayanışmaya verdiği öneme en iyi örneklerden biri. Gelgelelim ki sosyal dayanışmaya olan katkısı kurbanın ikincil faydası. Asıl amaç, bir anlamda da fayda, kurbanı kesenle ilgili.

 

Kurban kesmek bir ritüel. Kesen kişi zahir anlamda allaha olan bağlılığını ve teslimiyetini göstermiş oluyor.
Kurban'ın birde manevi tarafi vardir ki, oda şöyledir  ;
(Her insan kendisinde ki eksikliği bilir)
ALLAH CC. İLE ARAMIZA PERDE OLAN HUYLARIMIZ, DÜŞÜNCELERİMİZ VE YAPTIKLARIMIZI KURBAN EDEREK ALLAHA DAHA COK YAKLASMAYA ÇALIŞMAMIZ GEREKİR. 
yoksa kurban kesip etini yemek ve dağıtmak ile sadece sosyal görevimizi yapmış oluruz .Hiç yoktan bu da güzel ama asıl ALLAHA CC.na MANEVİ OLARAK YAKLAŞAMADIĞIMIZDAN HAYATIMIZDAKI SIKINTILARDAN DA KURTULAMAYIZ.
bu ibadetlerin yapılmasında ki gerçek kazanç iç dünyamızda huzurlu mutlu olabilmektir,
Kurban bayramindan sonraki bir yıl boyunca hayatımıza bakacağız  sıkıntılar azaliyormu çoğalıyor mu,
Sikintilar azaliyorsa gerçekten kurban bayramını zahir ve mana olarak hakikaten kutlamişızdır,
Azalmıyorsa kurbani kesip etini yemiş ve biraz da dağıtmışızdır. onun huzurunu en fazla bir hafta yasariz ... Yerine ve manasına ulaşan kurbanlar keselim inşallah.

 

Kurban Bayramı deyince diş hekimi hatıralarımı da anlatmak isterim. Bayram esnasında acil telefonlar açan ya da bayram sonu ağrıdan muzdarip karşıma gelen hastalarım çok olur. Sanki daha önce hiç et yememiş gibi kurbanda diş aralarına et sıkışanlara ve buna bağlı ağrı şikayetleriyle gelenlere çok sık rastlarım. Kurban eti diş aralarında daha çok kalır derler ama bununla ilgili bilimsel bir veri yok. O yüzden siz en iyisi bayram öncesi alışveriş listenize bir de diş ipi ekleyin, diş hekimleri de bayram etsin. :))

 

Diş ipi demişken diş temizliğinde diş ipinin önemini vurgulamadan olmaz. Diş ipini hiç değilse yatmadan önce, dişlerimizi fırçalarken kullanmanın ağız hijyenine çok büyük faydası olacaktır. Dişlerimizi fırçaladıktan sonra diş ipiyle diş aralarını temizleyip kısa bir fırçalama daha yaparak dipli bucaklı bir temizlik yapabiliriz. Bu, sabah ağız kokusu şikayetlerini büyük oranda giderir.

 

Sevdiklerinizle sağlıklı, huzurlu bir bayram diliyorum. Maske-mesafe-hijyen kuralını unutmayalım lütfen!

 
Etiketler: diş, hekimi, nuray, aytekin
Yorumlar
Haber Yazılımı