kaşmir,kurutemizleme,yıkama,ütü
Dekorasyon Mimarlık Tasarım
Yazı Detayı
01 Temmuz 2021 - Perşembe 19:13
 
İSTANBUL’UN DEĞİŞEN YÜZÜ BAHÇEKENT
Bedriye ARIK ÇAMBEL
 
 

Bahçekent' te kışın sert ve çok rüzgarlı geçmesine rağmen havaların ısınması ile birlikte küresel ısınmanın da etkisi ileBahçekent'tede havalar çok ısındı. Bahçekent ‘tenev alacaklara tavsiyem kesinlikle güney cepheden ev almayın.Özellikle yaz aylarında güney cepheli evler çok sıcak oluyor Allah’tan konsept gereği çevremiz park ve bahçelerle donatılmış ta serinlemek için kendimizi dışarı atabiliyoruz.

 

     Sokak hayvanları da bu sıcaklarda kesinlikle gözden çıkartılmıyor ve onlarla Bahçekent sakinleri yakından ilgileniyorlar. Burada yaşayan sokak hayvanlarının diğer semtler de yaşayan sokak hayvanlarına oranla daha şanslı olduklarını düşünüyorum. Çünkü onları seven koruyan Bahçekent sakinleri ve güzel gönüllü belediye çalışanları var. Sokak hayvanları daha fazla kulübeye sahipolursa daha güzel olacak diye düşünüyorum.

 

Bahçekent, semt olarak ücretli öğretmen çalıştırma prensipleri olarakta diğer semtlerdenayrılıyor. Okul idarecileri, okullar da ücretli öğretmen olarak çalıştırdığı öğretmenlerin, iş tecrübesi, bilgi birikimine bakmaksızın daha önce ki yıllarda kendi okullarında çalışmış ancak tecrübesi ve bilki birikimi sınırlı öğretmenlerle eğitimi sürdürmeyi tercih ediyor ve bu durum da öğrenciler de eğitim noktasında kalitesizliğe neden oluyor.

 

     Her yerin olumlu ve olumsuz özellikleri olduğu gibi buranın da birinci olumsuz yönü belki pandeminin etkisi belki de sitelerin yeni kurulmasından dolayı komşu ilişkileri ve sosyal etkinliğin yeteri kadar olmayışı, bu duruma önlem alınarak halkın iletişime geçmesinin sosyal faaliyetlerledesteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Aksi halde site düzeniyle birbirinden kopuk ve bağımsız yaşamaya mahkum olacağız. Bu durumdan rahatsız olan bölge sakinleri site sosyal imkanlarını kullanıp dairelerinde yaşamayı ve alış veriş ya da sosyal faaliyetler için başka bölgeleri tercih etmeye çoktan başladı bile…

 

Bana göre ikinci olumsuz yönde bölgede çok fazla yabancı uyruklu insan olması. Bu durumda maalesef kültürel bozulmaya götürüyor gençleri ve maalesef sanki onlar ülkelerinde biz mülteci gibi rahat tavırlar sergiliyorlar. Ayrıca gerek daire kiraları gerekse daire fiyatları bu yüzden gereksiz artıyor kanaatindeyim.

 

Bahçekent’ te şimdidenkiralıkya da satılık daire bulmak zorlaşmaya başladı bile, ne zaman birileri bir yere taşınırsa  o zaman satılık veya kiralık daireler bulunabiliyor. Bu durum bölgedeki 2+1 daire kira fiyatlarını 3000 TL’ye satış fiyatlarını 1 milyon TL’ye çıkardı bile…Bu da burada yaşayan ve dışarıdan buraya gelmek isteyen insanların alım gücünü zorluyor.

 

Üçüncü olumsuz yön olarak ta ulaşım tabi ki… İmkânlarını sadece Bahçekent’te yaşamak için kullanan ve hayatını buna göre organize eden insanlar için Bahçekent, İstanbul’un en güzel semtlerinden daha güzel ve cazip. Ancak burada oturup başka yerde çalışmak ve okula gitmek zorunda iseniz toplu ulaşımın sınırlı olması belinizi büküyor. Şu an yeni sezona yetiştirilmeye çalışılan Boğazköy istasyonu -Halkalı transfer trenleri olumlu bir gelişme olmasına karşın, mutlaka bahçekent ilk duraklı ana merkezlere bölge sakinlerini taşıyacak toplu taşıma araçları konulmalıdır.

 

 
Etiketler: İSTANBUL’UN, DEĞİŞEN, YÜZÜ, BAHÇEKENT,
Yorumlar
Haber Yazılımı