kaşmir,kurutemizleme,yıkama,ütü
Dekorasyon Mimarlık Tasarım
Haber Detayı
06 Mayıs 2020 - Çarşamba 18:06
 
Türkiye,virüse karşı mücadelesinde ilk dönemini tamamladı
Sağlık Bakanı Fahretttin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuştu. Koronavirüs ile mücadelenin kararlılıkla sürdüğünü belirten Bakan Koca, "Türkiye'miz koronavirüse karşı mücadelesinde ilk dönemi tamamlamıştır" dedi.
SAĞLIK Haberi
Türkiye,virüse karşı mücadelesinde ilk dönemini tamamladı

Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sona erdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığındaki toplantı saat 15.00'te başladı, 2 saate yakın sürdü. Toplantıda normalleşme adımları ve yeni tavsiye kararları konuşuldu. Bakan Koca toplantının ardından merakla beklenen kararları duyurmak için kameralar karşısına geçti ve açıklamalarda bulundu.

 

Bakan Koca, Türkiye'nin koronavirüs ile mücadele ilk dönemini tamamladığını ve salgınla mücadelede ikinci dönemin isminin "Kontrollü sosyal hayat" olduğunu açıkladı.

 

Bakan Koca'nın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

"TÜRKİYE SALGINLA MÜCADELESİNDE İLK DÖNEMİ TAMAMLADI"

Gösterdiğimiz azim sürüyor, sürecek. Türkiye'miz koronavirüs ile mücadelede ilk dönemi tamamlamıştır. Bilindiği üzere 16 Ocak'ta Bilim Kurulu'muzu kurmuştuk.

 

Dünyada salgının hızı kesilebilmiş değil. Türkiye'de vaka sayısı 4 haftada en yüksek sayıya ulaşarak düşüşe geçti. 29 Nisan'da günlük test sayımız 43 bin 498'e ulaştı. 29 Nisan 2020 koronavirüs ile mücadelemizde birinci dönemi geride bıraktığımız tarihtir.

 

"İLK KEZ İYİLEŞEN HASTA SAYIMIZ, MEVCUT HASTA SAYIMIZI AŞTI"

Bu hafta ilk kez iyileşen hasta sayımız, mevcut koronavirüs hasta sayımızı aştı. Salgını kontrol altına aldığımızın kanıtıdır. Türkiye koronavirüs ile mücadelesinde birinci dönemi tamamlamıştır. Bunun altını çizmeye çalıştım.

İkinci dönemin ilk günlerindeyiz. Tedbirlere uymak başarının garantisidir. Tedbirsiz davranmak koronavirüsün ortadan kalktığını varsaymaktır. Virüsü taşıyan insanların tamamının izole olduğunu düşünmek büyük yanılgıdır. Virüs şu an aramızda dolaşmaya devam ediyor. Virüs bindiğiniz asansörde, beklediğiniz durakta, markette, kalabalık caddede karşınıza çıkabilir. Bunu bilemezsiniz. Hiç tanımadığını taşıyıcıdan hastalığı alabilirsiniz. Salgın kontrol altına alınmıştır, virüs ile ilgili gerçekler değişmemiştir.

"TEDBİRLERE SIKI SIKIYA UYULDUĞU İÇİN İKİNCİ DÖNEMDEYİZ"

Bugüne kadar tedbirlere sıkı sıkıya uyulmasa bu duruma gelemez, ikinci dönemdeyiz diyemezdik. Şimdi aynı tedbirleri daha geniş bir alanda uygulamaya geçiyoruz. Ciddi her mücadelenin bir ödülü vardır. Haklıyız, dışarıdaki hayatı özledik. İşimizi düzene koyma isteği duyuyoruz. Küçük mutluluklar bile hayatımıza renk getirecek. Siz neler hissediyorsanız, bu mücadelede hayatını riske atanlar da aynı şeyleri hissediyor.

 

 

"YENİ DÖNEM, TİPİK BİR NORMALLEŞME DÖNEMİ DEĞİLDİR"

Başlayan yeni dönem tipik bir normalleşme dönemi değildir. Kısıtların biraz esnediği dönemdir. Kısmen özgürleşmektir. Yeni dönem, tedbirler ile özlemlerin sentezidir.

 

"KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT İKİNCİ DÖNEMİN STRATEJİSİDİR"

Salgınla mücadele birinci dönemde hedefimiz hastalığı kontrol altına almaktı. İkinci dönemde hedefimiz hastalığın önündeki fırsatları ortadan kaldırmak ve hayatı yeniden düzeltmektir. Yeni döneme isim vermeye yararlı buluyoruz. Bu isim kontrollü sosyal hayattır.

Kontrollü sosyal hayat ikinci dönemin stratejisidir. Özgür ama tedbirli bir yaşam tarzına geçiyoruz. Kuaföre gidebileceğiz ama önlemlerin alınıp alınmadığına bakacağız. İşimize gidebileceğiz ama yoğunluğa, mesafeye bakacağız. Birincisi dışarı çıkmamız gerekiyorsa maske kullanacağız. Sosyal mesafeyi dikkatli bir şekilde ayarlayacağız.

Virüsün solunum ile bulaştığı kesindir. Sosyal mesafesiz maske virüsten korumaya yeterli olmayacaktır. İkisi birbirini tamamlayan iki unsurdur.

SORU - CEVAP

 

Maske satışı ile ilgili detaylar nelerdir?

Yeni bir normalleşme sürecine giriyoruz. Kontrollü sosyal hayat döneminde, kısıtlı da olsa serbestliğin olacağı bu önemde maskeye ihtiyaç daha fazla olacak. 20-65 yaş arası ücretsiz maske verilme uygulamamız vardı. 40 milyon kişiye mesaj gitti. 160 milyon maske dağıtıldı. İhtiyacı daha fazla olacak vatandaşımız olacak. Bu ihtiyacı gidermek amacıyla taban fiyatı belli olan bir dönem olacak. Maskeler eczaneler, medikal mağazalar ve marketlerden yarın itibarıyla en geç cuma günü itibarıyla başlayacak. Ticaret Bakanlığı'mızın bir açıklaması olacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye,virüse, karşı, mücadelesinde, ilk, dönemini, tamamladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı