kaşmir,kurutemizleme,yıkama,ütü
Dekorasyon Mimarlık Tasarım
Haber Detayı
28 Eylül 2020 - Pazartesi 14:39
 
SİVİLCE NEDEN ÇIKAR ?
Sivilceler birçok kişinin ortak sorunudur. Hepimizin bildiği gibi sivilceler, yağ bezleri tıkandığında ve enfekte olduğunda gelişir ve iltihap dolu şişmiş, kırmızı lezyonlara yol açar. Ancak cildin bir parçasıymış gibi neden sürekli oluştuklarını anlamak zordur. İşte tam da bu noktada sivilce neden sürekli çıkar sorusunun yanıtları ile şimdi karşınızdayız... Gelin, Yüzde neden sürekli sivilce çıkar? hep birlikte bir göz atalım.
SAĞLIK Haberi
SİVİLCE NEDEN ÇIKAR ?

Sivilcelerin özellikle ergenlik çağında ortaya çıkma olasılığı yüksektir fakat her yaşta da görülebilirler. Ergenlik döneminde hormonlarda oluşan değişim saç köklerinde bulunan yağ bezlerinin aşırı hassas olmasına neden olabilir. Genellikle yüz, sırt, omuz ve göğüsleri etkiler. Cildin bu bölgelerinde yağ bezlerinin bulunması sivilce oluşumunu tetiklemektedir. İşte sürekli ciltte sivilce oluşmasının nedenleri...

SİVİLCELER NEDEN OLUŞUR?

Sivilceler, gözenekler sebum ve ölü deri ile tıkandığında oluşurlar. Bazen bu enfeksiyon ve iltihaplanmaya yol açabilir. Ancak neden bazı insanları diğerlerinden fazla etkilediği tam olarak bilinmese de yaşamınızda yeni değişikliklere yer vererek daha sağlıklı bir cilde sahip olmanız mümkündür. Doktorunuzun tavsiyelerinin yanı sıra aşağıdaki bazı yaşam tarzı değişikliklerini ele alabilirsiniz.

BESLENME LİSTESİNİ GÖZDEN GEÇİRMEYE NE DERSİNİZ?

Cildiniz süt ürünleri ya da karbonhidratlar gibi bazı yiyeceklere olumsuz tepki verebilirler. Bu genellikle genetiktir, çünkü her insan bu tip şeylere karşı farklı toleransa sahiptir. Ayrıca şeker ve yüksek oranda işlenmiş karbonhidratlar kandaki glikoz seviyelerini yükseltir ve bu da kandaki testosteron ve diğer hormon seviyelerini arttırabilir. Şeker oranı yüksek yiyecekler, işlenmiş gıdalar, ekmekler ve atıştırmalıkları azaltmayı deneyebilirsiniz.

YETERİNCE UYUYOR MUSUNUZ?

Vücudunuzun kendini yenileyebilmesi için 7-8 saatlik bir gece uykusu önemlidir. Bu sayede tüm sitemleriniz gevşer ve hücreleriniz yenilenir. İyi bir uyku vücudu aşırı sebum üretmesine neden olan bir hormon olan kortizolün aşırı üretimini önler. Gerektiği kadar uyuduğunuz takdirde yalnızca koyu göz halkalarınız ortadan kalkmaz ayrıca gözenekleriniz temizlenir ve zihninizi sakinleştirebilirsiniz.

YASTIK KILIFLARINI EN SON NE ZAMAN DEĞİŞTİRDİNİZ?

Yatakta geçirdiğiniz vakti düşünecek olursanız kirli bir yastığın yüzünüze maruz kalması sonucu cildinizi nasıl etkileyebileceğini tahmin edebilirsiniz çünkü sağlıklı bir cilt için hijyen en önemli unsurdur. Düzenli temizlenmeyen yastık kılıflarında tüm yağ ve kir birikir ve bu durumdan gözeneklerinizin nasibini alması kaçınılmazdır. Yastık kılıflarınızı haftada 1 kere yıkayın ve yatmadan önce yüzünüzü tüm kirden arındırdığınızdan emin olun.

STRES YAŞAMANIZIN BİR PARÇASI MI?

 

Stres, sivilceye neden olan önemli bir faktördür. Bunun nedeni ise ciltteki aşırı sebum üretimini tetiklemesidir. Evet, sebum cildin nemli ve genç kalmasını sağlar ancak, aşırı salgılanması durumunda gözenekler tıkanır ve ne yazık ki bu durum siyah nokta ve sivilce oluşumuna zemin hazırlar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SİVİLCE, NEDEN, ÇIKAR, ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı