kaşmir,kurutemizleme,yıkama,ütü
Dekorasyon Mimarlık Tasarım
Haber Detayı
29 Ocak 2021 - Cuma 03:14
 
GEL DE HURMA YEME!
HURMA İNSAN ORGANİZMASININ EN YAKIN DOSTU!
SAĞLIK Haberi
GEL DE HURMA YEME!

Hurma Arap yarımadası ve Afrika'da yetişen palmiye türünde bir meyvedir. Sağlığa inanılmaz faydaları olan hurma son derece de lezzetlidir. Şekerli tadıyla rafine şekere muadil olarak kullanılabilen sağlıklı bir meyvedir. İçeriğinde bol miktarda lif, A, B1, B2 ve C vitamini içerir. Özellikle kilo vermeye karar verip diyet yaparak sağlıklı beslenen kişilerin ara öğünlerinde sıkça tükettiği besinlerden biridir. Günde 3 tane belirli aralıklarla tüketilen hurma hem kilo verdirmeye yardımcı olur hem de bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir. Vitamin deposu olması sebebiyle düzenli tüketildiğinde vücuda inanılmaz faydaları vardır.

Tansiyonu düzenler: Hurma meyvesi tam bir potasyum deposudur. Bu sayede kalp dostu besinlerin başında yer alır. Ayrıca kan basıncını dengeleyerek kalp ritmini düzenlemede etkin rol oynar.

Damar tıkanıklığını önler: Hurma güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede kalbi zararlı bakterilerden ve mikroplardan korumasının yanında damar tıkanıklığı oluşma riskini de azaltır.

Hafızayı güçlendiriyor: Hurma bağırsakta A vitamini olarak bilinen ve retinale dönüşen beta karoten içerir. Yapılan çalışmalar gösteriyor ki beta karotenin uzun süreli kullanımı hafıza kaybını önleyerek hafızayı güçlendirmeye yarar.

Kanseri önler: Hurmada bulunan yüksek lif oranı hurma tüketen kişilerde kanser ve kalp hastalıklarının oluşumunun düşük olmasına neden olabiliyor. Yapılan çalışmalar sonucu uzun süreli lifli yiyeceklerle beslenmek kolon, göğüs ve rahim kanseri olasılığını düşürüyor.

Antioksidan deposu: Hurma yüksek besin değeri içermesinin yanında antioksidan özelliklere de sahip olan bir meyvedir. Antioksidanların kanser, damar tıkanıklığı ve yaşlanmanın önlenmesinde etkin rol oynadığı bilinenler arasında. Hurma diğer meyvelerin aksine soğukta m

Kaynak: Editör:
Etiketler: GEL, DE, HURMA, YEME!,
Yorumlar
Haber Yazılımı