kaşmir,kurutemizleme,yıkama,ütü
Dekorasyon Mimarlık Tasarım
Haber Detayı
23 Aralık 2019 - Pazartesi 16:40
 
DÖVME HAKKINDA BİLİNMEYENLER
Ünlü Tutya isimli Dövme sanatçısı dövme hakkında şunları söyledi
SANAT Haberi
DÖVME HAKKINDA BİLİNMEYENLER

Günümüzde ; kimine göre süs,kimine göre şans, kimine göre uğur,kimine göre ise duygularının tene yansıması olan dövme binlerce yıldır bir gelenek olarak güncelliğini korumakta.Avrupa dillerinde tattoo olarak adlandırılan dövme, insan bedeninin çeşitli malzemeler kullanılarak farklı uygulamalarla süslenmesi ile deri üzerine yapılan işaret ve desenlerin genel adıdır.

Tattoo kelimesi iki ana kökten oluşur: Polinezya dilinde "çakma" anlamına gelen"ta" ve Tahiti dilinden "damgalamak" anlamına gelen "tatau".Savaşçı ruha sahip maorilerin vatanı olan yeni Zelanda'da moko denilen yüz dövmeleri uygulanıyordu.

Moko kadınlar için güzellik, erkekler için savaş simgesiydi. Geleneksel maori yöntemine göre düz uçlu bir keski kullanılıyor ve bu keski ile yüze şekil kazınıyordu. Hintliler, Japonlar, Amerika Yerlileri ve Afrika'daki bazı kabileler dövmeyi bir süs olarak yaparlarsa da pek çok toplumda dövmenin hastalıklara ve kötü ruhlara karşı koruyucu bir tılsım olarak uygulandığı, bireyin toplumdaki konumunu vurgulamak için kullanıldığı bilinmektedir. 

Şaman rahiplerin müritlerine yaptıkları dövmelerle kötülüğün ve uğursuzluğun bedenden uzaklaştırıldığına inanılırdı. Antik Trak kavmi dövmeyi asalet nişanesi sayılıyordu ve dövme yaptıracaklar için şunları söyledi: 

Zarari yok, ama alerjik bünyeli insanların yaptirmadan önce kullanilacak boyalardan numune alip test yaptirmasini öneriyorum

Kaynak: Editör:
Etiketler: DÖVME, HAKKINDA, BİLİNMEYENLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı